Град Скопје најави целосна реконструкција на улицата „Александар Урдаревски“

1 min read

Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска денеска најави целосна реконструкција на улицата „Александар Урдаревски“ која е под надлежност на Град Скопје, важен проект ветен во програмата „За модерно Скопје“, кој ќе го изведува Јавното претпријатие „Улици и патишта“ Скопје.

Како што информираат денеска од Град Скопје, со целосната реконструкција се овозможува зголемена сигурност и безбедност на учесниците во сообраќајот. Реконструкцијата на оваа важна сообраќајница под надлежност на Град Скопје, нагласуваат, е исполнување на уште едно децениско барање на граѓаните.

Од Град Скопје велат дека се реконструира коловозот на улицата на површина од 9600 м2 и должина од 1270 метри, изработка на банкини од тампонски материјал и нови рабници, а за граѓаните од овој дел на градот, се подигнува ново зеленило, садници и соодветно партерно уредување.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Полицијата спречи кокаин вреден 677 милиони долари да влезе во Австралија

Следно

Земјотрес со јачина од 6,9 степени во близина на Нов Зеланд

Latest from Blog

Кралот на неблагодарните

Планинарот Равичандар Тарумалингам е најден во озлогласената „смртна зона“ на Еверест, на околу 8.300 метри, каде