Германскиот канцелар Шолц со честитка до Ердоган за победата на изборите

1 min read

БЕРЛИН (АА) – Германскиот канцелар Олаф Шолц му ја честита победата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во вториот круг од претседателските избори во Туркије, пренесува Анадолу.

Шолц преку Твитер објави честитка до Ердоган кој, според неофицијалните резултати објавени од страна на Врховната изборна комисија на Туркије (ЈСК), е реизбран за претседател на Туркије.

„Германија и Туркије се блиски партнери и сојузници. Исто така, имаме цврсти социјални и економски врски. Му честитам на претседателот Ердоган за неговиот реизбор“, напиша Шолц, додавајќи дека посакува да ги развиваат заедничките прашања.



На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг, со честитка до Ердоган за победата на изборите

Следно

Црна Гора планира да изгради државен центар за податоци

Latest from Blog