Герасимовски: Почнуваме со реконструкција на улицата „Ленинова“

1 min read

Утре (15.02.2023) почнува реконструкцијата на улицата „Ленинова“, на потегот од булеварот „Партизански одреди“ до улицата „Митрополит Теодосиј Гологанов“.

Зафатот ќе опфати поставување на нов горен и долен слој на асфалт, водоводна и атмосферска канализациона мрежа, нови тротоари и рабници, а ќе се воведе резидентен паркинг по цела должина на улицата.

„Ленинова“ ќе добие и нова урбана опрема и еколошки ефикасно ЛЕД улично осветлување по цела должина на потегот.

– Со оваа реконструкција им излегуваме во пресрет на жителите, кои на крајот ќе добијат улица со нов лик и повеќе зеленило, безбедна и квалитетна, изведена во согласност со сите современи стандарди за функционалност, кажа градоначалникот Горан Герасимовски.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Ердоган: Спасувачите од урнатините извлекоа над 8.000 преживеани

Следно

Со „Саем на домашно вино“ и закројување на виновата лоза одбележан празникот на лозарите во општина Илинден

Latest from Blog