Герасимовски: Наместо уривање на дивоградби, треба да се размисли за конфискација и пренамена

1 min read

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски во интервју за „360 степени“ зборуваше за дивоградбите во општината и средствата кои се потребни за нивно уривање.

Герасимовски кажа дека ќе поднесе иницијатива до ЗЕЛС за конфискација и пренамена на нелегалните објекти наместо нивно уривање.

– Ние како општина ќе побараме такво нешто. Ќе поднесеме иницијатива до ЗЕЛС затоа што така нема да се прават трошоци, а и самите објекти ќе може да ги користи општината или државата, вели Герасимовски за „360 степени“.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Бугарско МФ: На државата и се заканува банкрот

Следно

„Вистинита, но не многу веројатна историја за семејството Пустополоски за куќата покрај Вардар и за четирите прстени“ од Влада Урошевиќ добитник на наградата „Роман на годината“

Latest from Blog