Гарланд: Уапсен е Џек Тешеира во врска со „истрагата за испраќање доверливи информации за националната одбрана“

1 min read

ФБИ денеска го уапси гардистот од военото воздухопловство на САД, Џек Тешеира (21) поради кражба на американски доверливи информации, јавија светските агенции.

Американскиот државен обвинител Мерик Гарланд рече дека ФБИ го успасило  Тешеира во врска со „истрагата за неовластено одземање, задржување и испраќање на доверливи информации за националната одбрана“.

Тој додаде дека Тешеира ќе остане во притвор, а потоа ќе биде изведен пред федералниот суд во Бостон. ФБИ соопшти дека неговите агенти го уапсиле и дека ја продолжуваат истрагата во неговиот дом во Норт Дајтон, Масачусетс.  (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ФОТО+ВИДЕО) ФБИ го уапси Џек Тешеира, осомничен за протекувањето на доверливите документи на Пентагон 

Следно

Џек Тешеира минатиот јули добил честитка за промоцијата во 102. разузнавачки Винг на Националната гарда на Масачусетс  

Latest from Blog