(ФОТО) Ова се петте најлоши земјотреси во 21 век: Еден уби над 300 000 луѓе

1 min read

Хаити беше погоден од земјотрес од 7,0 степени во 2010 година. Земјотресот го погоди главниот град Порт-о-Пренс и уби околу 316 000 луѓе и уништи над 80 000 згради

Повеќе од 17 000 луѓе загинаа во земјотресите во Турција и Сирија, а се очекува тој број да се зголеми. Тоа го направи овој земјотрес еден од најсмртоносните во последните децении. Меѓутоа, во последните децении имало и поразорни земјотреси.

Така, во 2004 година, земјотрес од 9,15 степени според Рихтеровата скала го потресе Индискиот Океан. Земјотресот беше со епицентар во близина на островот Суматра, а силното тресење создаде огромно цунами кое ги погоди бреговите на Индонезија, Тајланд, Индија и Шри Ланка. Најмалку 230 000 луѓе загинаа.

Петнаесетгодишнина од цунамито во Индискиот Океан во 2004 година, Фото: EPA-EFE/HOTLI SIMANJUNTAK

Островот Хаити беше погоден од земјотрес од 7,0 степени во 2010 година. Земјотресот го погоди главниот град Порт-о-Пренс и уби околу 316 000 луѓе и уништи над 80 000 згради.

Повеќе од 87 000 луѓе загинаа во земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Кина во 2008 година.

Десетгодишнината од земјотресот во Сечуан во Кина, Фото: EPA-EFE/WU HONG

Во земјотресот со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала, кој го погоди Пакистан во 2005 година, загинаа 73 000 луѓе. Во соседна Индија, истиот земјотрес уби над 1 200 луѓе.

Преживеаните од земјотресот ги градат своите урнати куќи во земјотресот што го погоди селото Рангата на 23 декември 2005 година, Фото: EPA/AFTAB MIR

Во 2003 година Иран беше погоден од земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот го потресе југоисточниот дел на земјата, а особено е погоден градот Бам. Уби околу 31 000 луѓе.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Арсовска во посета на дневен центар за престој на деца во ризик во Шуто Оризари

Следно

Самитот на лидерите на ЕУ почна со едноминутно молчење за жртвите од земјотресот во Турција и Сирија

Latest from Blog