ФОТО: Осумгодишниот Југит помина 52 часа под урната зграда во Турција

1 min read

Во солзи го чекаше неговата мајка, која Јигит силно ја прегрна откако спасувачите во раце го однесоа кај неа

Осумгодишниот Југит по 52 часа жив и здрав беше извлечен од под урнатините во Турција / Фото: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Непрекинато тече спасувачката акција во Турција за извлекување на погодените од земјотресите што во понеделникот го погодија југоистокот на земјата.

Една од приказните која заврши со среќен крај и денеска го обиколува светот е извлекувањето на осумгодишниот Јигит Чакмак.

Осумгодишниот Југит по 52 часа жив и здрав беше извлечен од под урнатините во Турција / Фото: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Детето помина дури 52 часа под урнатините од зграда во провинцијата Хатај, а денеска беше извлечен жив и здрав. Во солзи го чекаше неговата мајка, која Јигит силно ја прегрна откако спасувачите во раце го однесоа кај неа.

По извлекувањето, осумгодишниот Југит ја прегрна мајка си која плачеше од среќа / Фото: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Билансот од разорните земјотреси во Турција и Сирија се менува од минува во минута. Последните бројки говорат дека во двете држави загинаа над 11 000 лица, а над 50 илјади се повредени.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Ердоган: „Сите можности се мобилизирани по земјотресот“

Следно

Советот на Град Скопје додели шест милиони денари за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Latest from Blog