Форд ќе укине 3.800 работни места во Европа

1 min read

Американскиот производител на автомобили Форд соопшти дека укинува 3.800 работни места во Европа, од кои 2.300 во германските градови Келн и Ахен, плус уште 1.300 во Британија.

Целта е да се намалат трошоците, соопшти денеска Форд.

Повеќето од работните места во Германија треба да бидат укинати во одделот за производство во Келн во следните три години, а засегнати се и административните места.

Во моментов, околу 14.000 луѓе работат за Форд во Келн и околу 200 во истражувачкиот центар во Ахен.

Вон Германија и Британија, во Европа ќе бидат укинати 200 други работни места.

Како што пренесе ДПА, Форд е во состојба на пресврт, и релативно доцна се префрлува на електрични возила.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Тринаесетгодишно момче спасено од урнатините во Турција по 182 часа

Следно

Ковачевски: Владиното мнозинство е силно и стабилно, реконструкцијата ќе помине со над 64 гласа

Latest from Blog