Фон дер Лајен ќе се сретне со британскиот крал Чарлс

1 min read

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска ќе се сретне и со кралот Чарлс за време на нејзината посета на Велика Британија за да ги финализира преговорите со британската влада за новиот договор за трговските правила за Северна Ирска по Брегзит.

Комисијата потврди дека Фон дер Лајен ќе се сретне и со кралот Чарлс.

„Кралот е среќен што ќе се сретне со кој било светски лидер што ќе ја посети Велика Британија, а владата советува да го стори тоа“, рече портпаролот на Бакингемската палата.

За време на посетата Фон дер Лајен ќе разговара со премиерот Риши Сунак, по што се очекува да објави нови трговски услови за решавање на спорот за Северна Ирска.

Портпаролот на Комисијата рече дека тема на средбата со Сунак ќе биде протоколот за Северна Ирска, додека средбата со кралот „не е дел од тој процес“.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ФОТО+ВИДЕО) Хаосот на патиштата во Далмација продолжува, пропуштањето возила привремено стопирано

Следно

Вработени во МВР со над 150 часови прекувремена работа во 2022 година наскоро ќе добијат бонус средства

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на