Финска: Мора да размислиме за влез во НАТО без Шведска

1 min read

Финскиот министер за надворешни работи Пека Хависто изјави дека Хелсинки мора да размисли за влез во НАТО без Шведска, откако Турција соопшти дека нема да го поддржи влезот на Шведска во Алијансата.

Турција е лута по протестот пред турската Амбасада во Стокхолм каде, меѓу другото, беше запален куран.

Хависто сепак додаде дека заедничкиот пристап е првата опција.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

И БСП не успеа да состави влада: Бугарија ќе оди на нови парламентарни избори, петти во две години

Следно

Тренчевска: Ги вклучуваме и мајката и таткото во грижата за децата

Latest from Blog