Евакуација на цивилите од украинскиот округ Покровск

1 min read

ПОКРОВСК (АА) – Во Украина продолжува евакуацијата на цивилите од округот Покровск, а возот што минува низ Покровск ги вози цивилите на побезбедни подрачја, известува Анадолу.

На старите и изнемоштени лица на железничката станица во Покровск им помагаат волонтери и работници на итната помош, за да можат со воз да отпатуваат во правец на Лавов.

Според податоците што ги објавија Обединетите нации, во војната меѓу Русија и Украина досега се убиени 8.574 цивили, додека 14.441 лице се ранети.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Град Скопје домаќин на “Денови на електротехника“ 02.5.2023

Следно

(ВИДЕО) Се урнаа дел од зграда и скеле во центарот на Загреб

Latest from Blog