ЕУ ќе ѝ даде еден милион парчиња артилериска муниција на Украина во следната година

1 min read

Ваквите планови доаѓаат поради загриженоста дека Украина би можела да остане без важни видови муниција во блиска иднина

Земјите од Европската унија планираат да ѝ достават на Украина еден милион парчиња артилериска муниција во следните 12 месеци, изјавија денеска дипломати на ЕУ за новинската агенција ДПА.

Земјите треба веднаш да испорачаат муниција од нивните постоечки резерви во земјата разурната од војна.

Дополнително, земјите-членки на ЕУ треба заеднички да купат повеќе гранати од калибар 155 милиметри во следните шест месеци за да ја поддржат Украина на подолг рок.

Членките треба да добијат делумна рефундација за нивните испораки на муниција преку фонд на ЕУ кој служеше во изминатите месеци за финансирање на испораките на оружје за Киев.

Првичните планови предвидуваат дека вкупно две милијарди евра треба да се стават на располагање за муниција за поддршка на Киев.

Ваквите планови доаѓаат поради загриженоста дека Украина би можела да остане без важни видови муниција во блиска иднина.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Медицинската наука е полна со фалц истражувања

Следно

Пакистанската полиција уапси десетици приврзаници на поранешниот премиер Кан

Latest from Blog