Дводневен штрајк на актерите во Грција

1 min read

Актерите и театарските работници во Грција, организирани од нивните здруженија и федерации од денеска почнаа 48-часовен штрајк во знак на протест против предлог-законот на Владата што се однесува на нивниот сектор, објавија грчките медиуми.

Од федерациите сметаат дека со новиот закон платите на актерите нема да се одредуваат од колективните договори, туку од Владата, но и дека се деградираат нивните дипломи и квалификации.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Оливер Вархеји денес ќе оствари средба со таканаречените македонски Бугари

Следно

Стојкоски на средба со претставници од „Генералка викенд“, најавена нова еко-акција

Latest from Blog