Два силни земјотреси вечерва повторно ја затресоа Турција

1 min read

Првиот бил со јачина од 6,4, а вториот 5,8 степени. Двата се случиле во временски интервал од околу три минути

Два нови силни земјотреси вечерва повторно ја погодија Турција. Тие биле регистрирани во јужниот дел од земјата во регионот на Хатај.

Според државната Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД) еден од земјотресите се случил вечерва во 20:04 часот по локално време во областа Дефне, во провинцијата Хатај и бил со јачина од 6,4 степени.

Вториот силен земјотрес, според новинската агенција Анадолија, е регистриран три минути подоцна во Самандаг, исто така во Хатај, со јачина од 5,8 степени.

Пред точно две недели, на 6 февруари, земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени со епицентар во Кахраманмарс погодија 10 турски провинции, а разорни последици имаа и во Сирија.

Според официјалните податоци, досега најмалку 41 000 луѓе се загинати, а ијладници повредени.

Фото: EPA-EFE/DENIZ TEKIN

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Бакраческа: Наместо исполнување на ветувањата од власта досега има менување на министри, највисока инфлација и катастрофален стандард

Следно

Албански тинејџер платил 9.000 фунти за сокриен во ковчег да влезе во Велика Британија

Latest from Blog