Драма во Мармарис: Полицијата фати инвеститор од Кахраманмараш кој се обидел да бега со чамец

1 min read

Турската полиција уапси во Мармарис еден од инвеститорите кои граделе во областа Кахраманмараш, која минатата недела беше погодена од разорни земјотреси.

Како што пренесуваат локалните медиуми, инвеститорот бил фатен во моментот кога се обидувал да избега од земјата со чамец.

Во моментов не се знае каде градел уапсениот инвеститор.

Во разорните земјотреси што ја погодија Турција на 6 февруари, само во таа земја загинаа повеќе од 35.000 луѓе. Повеќе од 10.000 објекти се урнати до темел, а најмалку исто толку ќе треба насилно да се урнат бидејќи објектите се непогодни за живот.

Турската полиција изминатите денови уапси инвеститори и изведувачи, кои се сомничат дека поради несовесно работење при изградбата предизвикале уривање на зградите.

Туркие утрово ја погоди уште еден силен земјотрес, со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Нов бран руски ракетни напади врз Украина, погодена критична инфраструктура во Лавов

Следно

Николоски: По промената на власта Еди Рама може само да сонува да се меша во Македонија, тој филм во кој тој одлучува кој прави влада во Македонија веќе нема да го гледа

Latest from Blog