Дојава за поставена бомба во Обвинителството на Бугарија

1 min read

Дојавата за бомба ги затвори сите згради во главниот град на Бугарија во кои се наоѓа обвинителството, јавија софиски медиуми. Утрово околу осум часот по локално време на мејлот на Јавното обвинителство на Бугарија е испратена порака во која се тврди дека има бомба во обвинителството.

Поради тоа беше неопходно затворање на Судската палата, во која заедно со судот се сместени и раководството на државното обвинителство и градското обвинителство на Софија. Во моментот полицијата врши проверки.

Се проверува и зградата на Окружниот суд во Софија каде што се наоѓа Окружното обвинителство на Софија, како и други простории на државното обвинителство.

Бугарската полиција вчера вршеше проверки откако доби дојава за поставена бомба на Софискиот аеродром.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ФОТО: Ова се припадниците на АРМ кои учествуваа во спасување на малиот Сулејман

Следно

Пронајдена пушка и куршуми при претрес во Кисела Вода

Latest from Blog