Џонсон тврди дека Путин му се заканил со ракетен напад

1 min read

Путин, според зборовите на Џонсон, му рекол дека тоа „ќе потрае само една минута“

Борис Џонсон и Владимир Путин / Photo: EPA-EFE/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN / POOL MANDATORY CREDIT

Поранешниот британски премиер, Борис Џонсон, тврди дека рускиот претседател Владимир Путин му се заканил со ракетен напад во телефонски разговор што го имале во пресрет на руската инвазија во февруари 2022 година.

Тогашниот премиер на Велика Британија посочува дека Путин му рекол оти тоа „ќе потрае само една минута“.

Ваквите откритија Џонсон ги дава во документарецот на „Би-би-си“ насловен „Путин против Западот“ кој се однесува на интеракциите на рускиот претседател со светските лидери.

Зборувајќи во документарецот, поранешниот британски премиер тврди дека коментарот од Путин бил даде ден откако тој предупредил дека војната ќе биде „крајна катастрофа“.

Во разговорот, тврди Џонсон, тој го предупредил рускиот претседател дека инвазија на Украина ќе доведе до санкции од Западот и до повеќе војници на НАТО на руските граници. Исто така, се обидел да ја одврати Русија од намерата за војна со тоа што рекол дека Украина нема да стане членка на Алијансата во догледна иднина. Но …

„Во еден момент тој ми се закани и ми рече: ’Борис не сакам да те повредам, но со проектил, ќе потрае само една минута‘“,

раскажува Џонсон.

Според поранешниот премиер, со оглед на опуштениот тон со кој зборувал Путин, тој смета дека рускиот претседател си играл со неговите обиди да го натера да преговара.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Приватните превозници денеска на протест пред ЈСП

Следно

Зеленски: Русија се обидува да ја развлече војната, ситуацијата е тешка

Latest from Blog