Детали за денешниот земјотрес во Турција

1 min read

Турција, претпладнево, во 10 часот, беше потресена од нов силен земјотрес, што, според ЕМСЦ (EMSC), имаше магнитуда од 5,2 степени според Рихтеровата скала.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од пет километри, на 11 километри јужно од градот Малатија.

Засега нема информации за штети и повредени. Земјотресот бил почувствуван и во околните провинции.

Бројот на загинатите како последица на разорните земјотреси што ја погодија Турција на почетокот на месецот се зголеми до 44.374.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

На 9 март продолжуваат преговорите со Финска и Шведска за нивниот влез во НАТО, најави Турција

Следно

ВМРО-ДПМНЕ: Раскалашеност во дипломатијата – амбасадорот Попов во Вашингтон изнајмувал луксузна резиденција иако имал простор во самата амбасада

Latest from Blog