Десничарските екстремисти протестираа во Париз

1 min read

ПАРИЗ (АА) – Поддржувачите на екстремно-десничарското движење „Action Francaise“ одржаа демонстрации во Париз, главниот град на Франција, јавува Анадолу.

Поддржувачите на „Action Francaise“ одржаа демонстрации во главниот град во знак на сеќавање на француската национална хероина Јованка Орлеанка (Jeanne d’Arc).

Протестот започна во близина на зградата на Операта, а заврши на Плоштадот на Пирамидите, каде што се наоѓа статуата на Јованка Орлеанка. Демонстрантите извикуваа слогани против републиката. Кратко дојде до тензии меѓу полицијата и демонстрантите.

По инструкции на францускиот министер за внатрешни работи, Жералд Дарманин, оваа недела, париската полиција одлучи да забрани пет демонстрации кои планираше да ги одржи екстремната десница.

Судот во Париз со одлука вчера ја укина забраната за одржување на конференцијата „Action Francaise“ во Париз и ѝ наложи на француската држава да исплати 1.500 евра на движењето на екстремната десница.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Македонците и Албанците имаат различни ставови за преговарачката рамка, покажува анкетата на „Детектор“

Следно

Ердоган има предност, но резултатите од трите најголеми градови може да направат промена во исходот

Latest from Blog