Денеска на Уставен суд ќе се одлучува за ДУП во Центар

1 min read

Уставниот суд денеска на седница ќе одлучува за донесена одлука по предметот во кој е оспорена Одлука за Детален урбанистички план донесена од Советот на општина Центар од 2014-та година, а се однесува на Градска четврт Ј 07, која ги опфаќа Капиштец, Завод за медицинска рехабилитација, Старо Водно, Долно Водно, Мало Курило и Цвеќара.

Судот поднесе постапка на седницата на 16 ноември 2022 и го запре извршувањето на поединиечни акти или едјствија кои се преземаат врз основа на оспорена Одлука.

Уставниот суд поведе постапка за Одлуката со која е донесен ДУП-от, изрази сомнеж во уставноста и законитоста на постапката, односно донесувањето на Одлука со 11 гласа „за”.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Оштетени штедачи на ЕСБ: Дали за грабеж на банка во земјава веќе не се одговара!?

Следно

Тренерот на Милан по дебаклот со Лацио: Многу аспекти не функционираат

Latest from Blog