Декларација: Туркиските земји во солидарност со Туркије по големите земјотреси

1 min read

АНКАРА (АА) – Во декларацијата објавена по самитот на лидерите, Организацијата на туркиски држави изрази солидарност со Туркије по големите земјотреси во јужниот регион минатиот месец, јавува Анадолу.

Денес во Анкара се одржа вонредниот самит на лидерите на Организацијата на туркиски држави (ОТС), на кој претседателот Реџеп Таип Ердоган во претседателскиот комплекс ги пречека лидерите и генералниот секретар на ОТС, Кубањичбек Омуралиев.

На самитот присуствуваа азербејџанскиот претседател Илхам Алиев; казахстанскиот претседател Касим-Џомерт Токаев; киргистанскиот претседател Садир Џапаров; узбекистанскиот претседател Шевкет Мирзијоев; претседателот на Турската Република Северен Кипар, Ерсин Татар; унгарскиот премиер, Виктор Орбан, како и Гурбангули Бердимухамедов, претседавачот на Народниот совет на Туркменистан, и генералниот секретар на ОТС, Кубањичбек Омуралиев.

По самитот, лидерите ја потпишаа декларацијата од Анкара, со која беше пренесено сочувство до турскиот народ за двата разорни земјотреси.

На 6 февруари земјотресите со јачина од 7,7 и 7,6 степени по Рихтер погодија 11 области – Кахраманмараш, Хатај, Газиантеп, Адијаман, Малатија, Адана, Дијарбакир, Килис, Османије, Шанлиурфа и Елазиг, одземајќи ги животите на речиси 50.000 луѓе.

Повеќе од 13,5 милиони луѓе во Туркије се погодени од силните земјотреси, како и многу други во северна Сирија.

Во декларацијата, лидерите ја изразија „својата подготвеност да ја зајакнат соработката меѓу националните медицински спасувачки тимови на земјите членки и набљудувачите на Организацијата на туркиски држави и да се вклучат во заеднички активности за зајакнување на капацитетите“.

Земјите ја повторија својата подготвеност да продолжат да обезбедуваат хуманитарна помош за оние кои беа погодени од земјотресите доколку и кога е потребно.

Лидерите се согласија да ја зајакнат соработката меѓу националните власти за управување со катастрофи на Организацијата на туркиски држави за да се одговори на потребите на „ефективен, координиран и навремен“ начин во случај на можни катастрофи и итни случаи.

Тие, исто така, рекоа дека проценката на потребите по катастрофата ќе постави добра референтна точка за меѓународната заедница во продолжувањето на нејзината поддршка за Туркије во текот на обновувањето и реконструкцијата на погодените региони.

Во врска со Турската Република Северен Кипар, која доби статус на набљудувач за време на минатогодишниот самит во Узбекистан, лидерите рекоа дека го ценат активното вклучување на земјите набљудувачи во активностите на организацијата.

Тие го поздравија потпишувањето на договорот за основање на Туркискиот инвестициски фонд, кој има за цел да го мобилизира економскиот потенцијал на земјите членки на Организацијата на туркиски држави и да ја зајакне трговската и економската соработка меѓу нив.

Лидерите, исто така, изразија благодарност до Ердоган за неговиот силен и траен придонес за единството и солидарноста, како и безбедноста и просперитетот на туркискиот свет.

Лидерите најостро ги осудија неодамнешните злосторства од омраза против светата книга на исламот, Куранот, што ги навреди сите муслимани и може да го отвори патот за нови расистички, ксенофобични и исламофобични провокации и напади во иднина.

„Организацијата ќе го одржи следниот самит во Казахстан“, се вели во декларацијата.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Ердоган: „Туркискиот свет беше меѓу првите што помогнаа по смртоносните земјотреси во Туркије“

Следно

Украден монитор од компјутер во бугарскиот Културно-информативен центар

Latest from Blog

„Бреме“ од Мила Јовановиќ – Миленковиќ, „Измислена приказна“ и „Не застанувај продолжи понатаму: Лукавиот“ од Мики Душански избрани на конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст

Министерството за култура, во соработка со Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, информира за резултатите од „Конкурсот за откуп