Д-р Беќаровски со совет: Против загадувањето подобро ставете нова хируршка маска од 2 денари, отколку…

1 min read

Откако ги оставија маските против ковид вирусот, скопјани пред нов предизвик – заштитни маски против аерозагадувањето кое е на многу високо ниво во изминатите десетина дена во главниот град. 

Д-р Нико Беќаровски со совет каква маска да одберете за движење надвор кога е загадено. 

-Сите нови независни студии покажаа дека обичните хируршки маски апсорбираат повеќе од 60% од P.M. 2.5 честичките. Ако одлучите да носите маска за заштита од загадувањето, подобро ставете пред секое излегување нова хируршка маска од 2 денари, отколку да ја носите истата N95, Kn95 или FFP2 со денови и недели, а многумина и со месеци, вели доктор Беќаровски. 

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

ПОЧИНА ПОЕТОТ ЧАРЛС СИМИЌ, ДОБИТНИК НА ПУЛИЦЕРОВА НАГРАДА И НА ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ НА СВП

Следно

Конфликтот во Украина е конфронтација меѓу Русија и НАТО, а не судир меѓу Москва и Киев, вели секретарот на рускиот совет за безбедност

Latest from Blog