Чеферин по трет пат избран за претседател на УЕФА

1 min read

Александар Чеферин по трет пат е избран за претседател на УЕФА. Гласањето се одржа денес на 47. конгрес на организацијата во Лисабон (Португалија).

Кандидатурата на Чеферин беше единствената ставена на изборите. Педесет и петгодишниот Словенец ќе ја извршува функцијата уште четири години.

Чеферин е седмиот претседател во историјата на УЕФА. Тој ја презеде функцијата во септември 2016 година и беше реизбран во февруари 2019 година.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

УНЕСКО вети дополнителна помош за Украина

Следно

Политичката алхемија е појака од научната хемија

Latest from Blog