Чавушоглу во Анкара се состана со извршната директорка на УНИЦЕФ

1 min read

АНКАРА (АА) – Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, денес се состана со извршната директорка на УНИЦЕФ, Кетрин Расел, јавува Анадолу.

Заблагодарувајќи ѝ на Расел за нејзината посета за солидарност, Чавушоглу на Твитер напиша: „Благодарен сум за поддршката на меѓународната заедница во нашите тешки времиња“.

Посетата на Расел се случи по двата силни земјотреси што ја потресоа јужна Туркије на 6 февруари, одземајќи ги животите на најмалку 44.370 луѓе.

Земјотресите со јачина од 7,7 и 7,6 степени беа со епицентар во Кахраманмараш и погодија уште 10 други области – Адана, Адијаман, Дијарбакир, Елазиг, Хатај, Газиантеп, Килис, Малатја, Османије и Шанлиурфа. Повеќе од 13 милиони луѓе се погодени од разорните земјотреси.

Неколку земји во регионот, вклучувајќи ги Сирија и Либан, исто така ги почувствуваа силните потреси што ја погодија Туркије за помалку од 10 часа.

Сочувство и солидарност со Туркије изрази целиот свет, а многу земји испратија спасувачки тимови и помош.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Жан Митрев пристигна во Кривичен, почнува судењето за измама – Блокирани сметките на болницата

Следно

Уапсен скопјанец кој украл возило во Центар

Latest from Blog