Чавушоглу: Шведска намерно гази врз мините поставени од терористичките организации на патот кон НАТО.

1 min read

АНКАРА (АА) – Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу изјави дека Шведска намерно гази врз мините поставени од терористичките организации на нејзиниот пат за членство во НАТО.

За западните земји кои ги затвораат конзулатите во Истанбул, Чавушоглу рече: „Ако не направите чекор наназад, ќе ги преземеме неопходните чекори со свикување на амбасадорите во Министерството.“На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Руските пратеници ги повикаа европските парламенти јавно да го осудат палењето на Куранот

Следно

Велика Британија ќе им оневозможи на мигрантите да ја обжалат одлуката за депортација

Latest from Blog