Чавушоглу и Блинкен во Хатај, во подрачјето погодено од земјотресот

1 min read

АДАНА (АА) – Американскиот државен секретар Ентони Блинкен допатува во Туркије, и во Адана се сретна со турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, јавува Анадолу.

Чавушоглу го пречека Блинкен во воената база „Инџирлик“.

Чавушоглу и Блинкен потоа со хеликоптер на Турските вооружени сили (ТСК) заминаа за Хатај во обиколка на подрачјата погодени од земјотресот на југот на Туркије.

Дел од делегацијата беше и амбасадорот на САД во Туркије, Џефри Флејк.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

НЕМА ВЕЌЕ БАРАЊЕ НА ПРЕЖИВЕАНИ – започнува потешкиот процес по земјотресот!

Следно

Бајден доаѓа во Европа во пресрет на годишнината од руската агресија врз Украина

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на