Бутел добива нова градинка: Костовски беше на увид на градежните активности

1 min read

Општина Бутел добива нова градинка која се гради во дворот на ООУ „Св. Климент Охридски“, а во моментов изградбата напредува со одлична динамика и градежните активности се одвиваат според предвиденото.

Вкупната површина на детската градинка изнесува околу 950 м2 во првата фаза, а втората фаза опфаќа 200 м2, додека инвестиција изнесува 35.000.000 денари средства обезбедени од ТАВ програмата.

Градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски кажа дека капацитетот на градинката ќе биде за 120 деца, а целиот објект ќе биде едно ново модерно здание кое ќе ги задоволи сите потреби на малите деца.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Туркије: Под урнатините спасена 60-годишна жена, 166 часа по земјотресот

Следно

САД им порачаа на своите граѓани да ја напуштат Русија поради можна одмазда

Latest from Blog