Бугарски медиум снимал документарец: Бугарите се жртви на насилство во Македонија (ВИДЕО)

1 min read

Бугарската телевизија БТВ сними документарец насловен „Бугари во Северна Македонија“.

Документарецот, како што велат од телевизијата, е снимен во Охрид, а неговата цел е да се докаже дека Бугарите во Македонија се соочуваат со насилство, кое се поврзува со последниот настан со тепањето на Христијан Пендиков.

„ По серијата вандализам во Северна Македонија и тепањето на Христијан Пендиков – екипа на БТВ е на пат кон нашиот југозападен сосед да дознае – има ли омраза кон Бугарите таму. Ќе ве сретнеме со неколку мажи – родени и израснати во Северна Македонија, но тие велат дека се Бугари, а со тоа и жртви на насилство.

За првпат – за БТВ зборуваат и двајца браќа од Охрид, кои беа приведени веднаш по нападот на Пендиков.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Деветмесечно бебе сомнително на туберкулоза хоспитализирано на Клиниката за детски болести

Следно

БАЛЕРИНАТА И КОРЕОГРАФКА САША ЕВТИМОВА ПОСТАВУВА МОДЕРЕН БАЛЕТ ВО ПОДГОРИЦА

Latest from Blog