Бројот на украински бегалци кои влегле во Полска надмина 11 милиони

1 min read

ВАРШАВА (АА) – Бројот на бегалци кои од Украина влегле во Полска заклучно со 10 април надмина 11 милиони, пренесува Анадолу.

Информацијата преку соопштение објавено на Твитер ја потврди Граничната гарда на Полска.

Во соопштението се нагласува дека забележана е интензивна миграција од почетокот на руско-украинската војна.

Според соопштението, само во текот на вчерашниот ден во Полска од Украина влегле 20.000 лица.

„Од почетокот на војната досега, бројот на лица кои од Украина преминаа во Полска надмина 11.000.000“, се вели во соопштението.

Според објавените податоци, бројот на Украинци кои ја напуштиле Полска изнесува 7.259.000.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Доделени првите решенија за субвенции на велосипеди во Илинден

Следно

Осум милиони денари директна помош за спортистите и клубовите во Бутел

Latest from Blog