Брнабиќ: Ќе бараме дополнителни безбедносни гаранции за Србите на Косово

1 min read

Реагирајќи на одговорот на КФОР во кој се вели дека нема потреба од враќање на српските безбедносни сили на територијата на Косово, српската премиерка Ана Брнабиќ вели дека тоа што писмото било доставено на Бадник и по нападот врз српските момчиња во Штрпце многу зборува „за карактерот на одговорот“.

„Ќе бараме дополнителни гаранции за безбедноста на Србите на Косово и Метохија бидејќи тоа не се условите во кои некој во Европа треба да живее во 21 век“,

нагласува Брнабиќ.

Таа во изјава за РТС вели дека одговорот на КФОР на барањето на Владата за враќање на илјада припадници на српските безбедносни сили на Косово е обележан со две работи. Првата е дека одговорот бил испратен на Бадник, а втората дека бил испратен веднаш по нападот врз српските момчиња во Штрпце.

„Би сакала српскиот народ во Косово да ја ужива сета заштита и пред се српските семејства да се чувствуваат безбедно, да живеат, да учат и да работат безбедно. Но, за жал, тоа не е така и денешниот протест на српскиот народ на Косово и Метохија го покажува тоа“,

изјави Брнабиќ за новинарите во Дубаи, каде што е во дводневна посета.

Брнабиќ смета дека тоа што го кажува КФОР е различно од реалноста на терен.

„Не е дека Србите само не се чувствуваат безбедни, туку и не се безбедни. Тројца млади момчиња биле нападнати на Бадник, но ова е само последниот во низата инциденти. А такви беа повеќе од 300 во последните две години за кои никој не одговараше“,

вели Брнабиќ.

Претходно, српскиот претседател Александар Вучиќ кажа дека КФОР во својот одговор соопштил дека нема потреба од враќање на српските сили, откако во средината на декември властите во Србија испратија барање до канцеларијата на мисијата на НАТО во Косово, КФОР, за враќање до 1 000 припадници на српската војска и полиција во Косово.

Тој следната недела во Белград ќе се сретне со советникот на Стејт департментот Дерек Шолет. Порача дека САД се искрени во поддршката за независноста на Косово, но и дека се обидуваат да ја разберат позицијата на Србите во Косово.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

На протест во Косовска Митровица Вучиќ обвинет за предавство

Следно

УНХЦР: Војната во Украина предизвика најголем бран бегалци од Втората светска војна

Latest from Blog