Борусија Дортмунд шест недели без повредениот Мукоко

1 min read

Напаѓачот на Борусија Дортмунд, 18-годишниот Јусуфа Мукоко, ќе паузира најмалку шест недели по
ради повреда на лигаментите, објави германскиот прволигаш.

Мукоко се повреди во саботниот натпревар на гостински терен кај Вердер на кој Борусија победи со 2-0.

„Ова е тешка вест за него и за нас, особено во овој период. Имавме надежи, но за жал нема да биде со нас некое време“, изјави спортскиот директор Себастијан Кел.

Поради иста повреда Мукоко отсуствуваше три месеци од терените во 2021 година.

Борусија Дортмунд в среда ја очекува првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампиони против Челзи.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Грчева: Владата на СДСМ за да опстане не бира средства, потребни се избори

Следно

ФОТО: И нивните животи се важни, спасени над 300 животни под рушевините во Хатај

Latest from Blog