Берлин: Москва треба да му пружи медицинска помош на Навални

1 min read

Русија треба веднаш да му пружи медицинска помош на опозицискиот лидер Алексеј Навални, кој е во затвор две години и чие здравје е влошено, соопшти денеска германската Влада.

– Со голема загриженост добивме информации за критичната здравствена состојба на Алексеј Навални, изјави денеска портпаролката на германската Влада Кристијане Хофман.

Според неа, она што се случува во Навални може да им се случи на сите оние кои во Русија го креваат својот глас против власта на Владимир Путин.

Навални во средата изјави дека има симптоми на грип и оти му била одбиена соодветна медицинска помош.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Признавањето на Косово и членството во ОН се „црвените линии“ кои Белград нема да ги премине, му рекол Вучиќ на Шоле

Следно

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА МИНУСНА ТЕМПЕРАТУРА – набрзо ни доаѓаат и нови врнежи од снег, еве какво време не очекува викендов (ФОТО)

Latest from Blog