Бајден во март ќе ја посети Канада

1 min read

Американскиот претседател Џо Бајден ќе ја посети Канада во март, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на соопштение на Белата куќа објавено денеска по билатералната средба меѓу Бајден и канадскиот премиер Џастин Трудо во главниот град на Мексико.

На средбата, претседателот рече дека со нетрпение ја очекува неговата посета, соопшти Белата куќа.

Ова ќе биде прва посета на американскиот претседател на Канада од почетокот на неговиот мандат во јануари 2021 година.

Бајден и Трудо се сретнаа во Мексико Сити пред 10-тиот самит на северноамерикански лидери во вклучувајчи го и мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор.

Претседателот Бајден му се заблагодари на премиерот Трудо за ангажманот на Канада во обезбедувањето безбедносна, економска и хуманитарна помош за Украина, се вели во соопштението на Белата куќа.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Започна средбата во Тирана, Ахмети во придружба на Груби

Следно

Скалони за Меси: Не му требаше победа на Светското првенство за да се смета за најголем

Latest from Blog