Бајден планира да се кандидира на изборите во 2024 година

1 min read

Американскиот претседател Џо Бајден (80) денеска изјави дека планира да се кандидира за претседател во 2024 година, но дека „сè уште не е подготвен да го објави тоа“.

За време на неформален разговор при велигденската церемонија во Белата куќа, на новинарско прашање на колку настани има намера да учествува во претседателската резиденција, тој рече дека планира да се кандидира за функцијата.

Планирам да се кандидирам, но сè уште не сме подготвени да го објавиме тоа, истакна Бајден.

И покрај нискиот рејтинг на Бајден, демократите посочија дека сите се за кандидатурата за реизбор на Бајден дури и пред тој официјално да ја објави својата намера.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Бројот на загинатите во лавина на француските Алпи се искачи на шест лица

Следно

Најмалку шестмина загинати во лавина на француските Алпи

Latest from Blog