Бајден го потпиша нацрт-законот со кој се става крај на националната вонредна состојба за КОВИД-19

1 min read

ТОРОНТО (АА) – Американскиот претседател Џо Бајден синоќа потпиша нацрт-закон со кој се става крај на националната вонредна состојба поради КОВИД-19, јавува Анадолу.

Бајден го одобри нацрт-законот, кој беше предложен до Конгресот од републиканците во Претставничкиот дом и беше одобрен од двата дома.

Нацрт-законот става крај на националната вонредна состојба прогласена од поранешниот претседател Доналд Трамп на 13 март 2020 година, како и на вонредната состојба за јавно здравје прогласена тој јануари.

Крајот на вонредната состојба, исто така, ќе стави крај на многу од исклучоците поврзани со КОВИД-19 во контекст на здравствените програми Медикер и Медикеид.

Мерките за КОВИД-19 се олеснети низ целата земја веќе некое време.

Републиканците го предложија нацрт-законот, осврнувајќи се на забелешките на претседателот Бајден „КОВИД заврши“ минатата година. Тие, исто така, се спротивставија на голем број прописи за јавното здравје, како што се задолжителната вакцинација и носењето маски.

Нацрт-законот беше усвоен претходно оваа година во Претставничкиот дом со 220:210 гласа по партиска линија, додека минатиот месец во Сенатот со двопартиски гласови 68:23.

Канцеларијата за менаџмент и буџет на Белата куќа објави дека статусот „национална вонредна состојба“ и „вонредна состојба во јавното здравство“ ќе заврши од 11 мај, со цел да се „спречат хаосот и неизвесноста низ здравствениот систем“.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Најголемиот турски воен брод „ТЏГ Анадолу“ испорачан на Турската воена морнарица

Следно

Обвинетата Гордана возела брзо и не го пропуштила пешакот иако две возила чекале

Latest from Blog