Баерн официјално потврди: Тухел до 2025 година ќе царува во Минхен (ФОТО)

1 min read

Томас Тухел од вечерва и официјално е нов тренер на Баерн Минхен, откако германскиот гигант ја официјализира соработката со искусниот стратег која ќе трае до 2025 година.

Тој доаѓа на местото на Јулијан Нагелсман, за чија смена одлуката ја донеле генералниот директор Оливер Кан и спортскиот директор Хасан Салихамиџиќ во договор со претседателот на клубот, Херберт Хајнер. Тухел првиот тренинг со новиот тим ќе го има в понеделник.

Неговата последна работа беше во Челси, со кој се раздели во септември минатата година откако го донесе трофејот во Лигата на шампионите во 2021 година. Тухел беше тренер и на ПСЖ, со кој стигна до финалето во Лигата на шампионите и освои две титули во француската лига, а претходно ги предводеше Борусија Дортмунд и Мајнц.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Телефонски разговор Ковачевски – Шоле: Република Северна Македонија кредибилен партнер на ЕУ и САД и пример за успешно решавање на отворени прашања

Следно

Советот на Европа изрази загриженост поради употребата на сила на протестите во Франција

Latest from Blog