Австрија за шест месеци ќе ја продолжи контролата на своите граници со Унгарија и Словенија

1 min read

Австрија планира да ги продолжи проверките на своите граници со Унгарија и Словенија за уште шест месеци, почнувајќи од 11 мај, изјави денеска австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер, цитиран од АПА.

-Во следните неколку дена ќе ја информираме Европската комисија дека ќе мора да продолжиме со овие гранични проверки, изјави министерот за австриското јавно радио.

Карнер објасни дека примената на шенгенските правила за слободно движење по овие граници мора да остане суспендирана за потребите на борбата против илегалната миграција.

-Минатата година имаше неверојатно силен миграциски притисок, посочи тој.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Обвинетата Гордана возела брзо и не го пропуштила пешакот иако две возила чекале

Следно

Расте популарноста на Путин… во Америка

Latest from Blog