Американски медиуми: Тајната служба го истражува упадот во домот на советникот за национална безбедност на Белата куќа

1 min read

ЊУЈОРК (АА) – Тајната служба започна истрага за тоа како натрапник успеал да влезе во домот на советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, објавија американските медиуми денес, пренесува Анадолу.

„Упадот се случи среде ноќ кон крајот на април, а Саливан остана неповреден“, истакна портпаролот на Тајната служба, Ентони Гуглиелми, во соопштението.

Саливан се соочил со натрапникот, кој изгледал како да е во алкохолизирана состојба, и му рекол да си замине, според извештаите на медиумите кои се повикуваат на официјални лица.

„Ние ја сфаќаме оваа работа сериозно и отворивме сеопфатна истрага за да ги разгледаме сите аспекти на она што се случило“, рече Гуглиелми.

„Секое отстапување од нашите заштитни протоколи е неприфатливо, и доколку се открие, вработените ќе бидат повикани на одговорност. Исто така, направени се измени на заштитата за да се осигури дека се поставени дополнителни безбедносни слоеви додека го спроведуваме овој сеопфатен преглед.“На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Инѕаги: Никогаш не престанавме да веруваме дека овој Интер е тим за големи нешта

Следно

Британија и Холандија се договорија да формираат меѓународна коалиција за помош на Украина да набави авиони Ф-16

Latest from Blog