Американската држава Вајоминг ги забрани апчињата за абортус

1 min read

Таблетите за абортус се најчестиот метод за прекинување на бременоста во САД

Вајоминг стана првата американска држава која ги забрани апчињата за абортус, откако нејзиниот гувернер Марк Гордон потпиша закон со кој се забранува нивното издавање или продажба, јавува денеска Би-би-си.

За прекршување на законот следи казна затвор до шест месеци и парична казна од 9 000 долари.

Додека републиканецот Марк Гордон го потпиша законот во петокот, федералниот судија во Тексас размислува за тужба што може ефективно да ја забрани вообичаената пилула за абортус низ целата држава.

Таблетите за абортус се најчестиот метод за прекинување на бременоста во САД.

Предлог-законот во Вајоминг, усвоен од државниот законодавен дом контролиран од републиканците претходно овој месец, го прави незаконско „препишувањето, издавањето, дистрибуирањето, продавањето или користењето на кој било лек со цел да се добие или да се изврши абортус“.

Предвидено е законот да стапи на сила на 1 јули.

Тој не ги опфаќа „апчињата за утрото потоа“ или третманите за заштита на жена чие здравје или живот се загрозени.

Тој, исто така, го иззема третманот на „природен абортус според моментално прифатените медицински упатства“.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Се уште трае средбата во Охрид, на иста маса се Борел, Лајчак, Вучиќ и Курти

Следно

Златко Далиќ останува селектор на Хрватска до 2026 година

Latest from Blog