Акар: Турските војници се со жртвите од земјотресот уште од првиот момент

1 min read

ХАТАЈ (АА) – Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар денес ги негираше наводите дека турските војници доцна реагирале за да им помогнат на затрупаните под урнатините по двата разорни земјотреси што ја потресоа јужна Турција на 6 февруари, јавува Анадолу.

„Овие пристрасни тврдења кои не ја одразуваат вистината не можат да се објаснат со добра волја. Елементите на Министерството за национална одбрана и турските вооружени сили се мобилизираа од првиот момент со војници, цивили, работници и технички персонал и се упатија кон оние на кои им беше потребна помош “, рече Акар во јужната област Хатај.

Како што рече тој, првиот земјотрес, чиј епицентар бил во областа Пазарџик во областа Кахраманмараш, се случил во 4:17 часот по локално време.

„Оперативните центри на Генералштабот, копнените, поморските и воздухопловните сили, како и Министерството за национална одбрана го направија тоа што требаше да се направи брзо и побараа извештаи од војниците во 4:30 часот“, посочи Акар.

Истовремено, беше наредено да се подготви командата на бригадата за хуманитарна помош на вооружените сили на Туркије.

„Во 05:00 часот во рамките на Министерството за одбрана на Туркије е формиран Кризниот центар за вонредни состојби. Во исто време започнаа со работа и кризните центри во Главниот штаб и во командите“, рече Акар.

Најмалку 41.020 луѓе загинаа во двата силни земјотреси што ја потресоа јужна Туркије на 6 февруари, соопшти во неделата Агенцијата за управување со катастрофи (АФАД).

Повеќе од 13 милиони луѓе беа погодени од разорните земјотреси во Туркије.

Земјотреси го потресоа целиот регион, а во соседна Сирија загинаа повеќе од 3.600 луѓе, додека повеќе од 14.000 беа повредени.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Блинкен во посета на Грција

Следно

НАТО испраќа контејнери како привремено засолниште за погодените по земјотресите во Туркије

Latest from Blog