„Ахмети одбил да му каже на Ковачевски зошто е свикана ,,Тиранската платформа 2.0“

1 min read

Премиерот Ковачевски не успеал да дознае зошто албанскиот премиер Рама во вторник свикал средба ,,Тиранска платформа 2″.

Извори во албанскиот политички блок тврдат дека Ковачевски и високи функционери на СДСМ завчера и вчера обиделе да дознаат што е темата на средбата на која Рама ги покани само албанските политички фактори но не и македонскиот премиер кој води партија за која гласаат многу Албанци.

Одговор немало ниту од министерот за надворешни работи Османи кој официјално комуницира со Тирана и владата на Рама.

Врвот на СДСМ не добил одговор што ќе се зборува во Тирана затоа што наводно и во ДУИ не знаат точно што е на агендата во вторник.

Премиерот и лидер на СДСМ добил уверување дека во Тирана нема да се зборува за федерализација туку за правата на Албанците во Македонија и иднината на земјата.

Од ДУИ и од уште една партија од албанскиот политички блок му било речено дека Ковачевски не е повикан во Тирана затоа што Албанците веќе не гласеле за СДСМ и затоа немало потреба да биде викнат на сеалбанска средба.

Од СДСМ нема официјална реакција за мешањето на официјална Тирана и пријателот на Ковачевски Рама во македонските внатрешни политички работи на средбата наречен ,,Тиранска платформа 2.0″

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Бенфика под истрага за местење на натпревари

Следно

ТОЛКУ ОД СОНЦЕТО – од утре пресврт во времето, особено вистинска зимска идила не очекува во овој ден од неделата!

Latest from Blog

ОН: Газа е пекол на земјата

„Пекол на земјата“ ја опишаа оваа ситуација агенцијата за за палестинските бегалци. Кога израелците го нападнаа