Земјотресите во Туркије досега одзедоа 7.108 животи

1 min read

АНКАРА (АА) – Најмалку 7.108 лица ги загубија животите од последиците на разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија јужните региони на Туркије, потврди Агенцијата за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД), пренесува Анадолу.

„Во разорните земјотреси на југот од Туркије, заклучно со 10:35 часот по локално време, животот го загубија 7.108, а повредени се 40.910 лица“, соопшти АФАД.

АФАД информира дека на подрачјата зафатени од земјотресите распоредени се 96.670 спасувачи, медицински и друг персонал, а поставени се 50.818 шатори.

– Разорни земјотреси кои ја потресоа Туркије на 6 февруари 

Два силни земјотреси, првиот со интензитет од 7,7 степени по Рихтер, во понеделникот наутро во 4:17 часот по локално време, со епицентар во округот Пазарџик и вториот во 13:24 часот, со интензитет од 7,6 степени по Рихтер, со епицентар во местото Елбистан, ги потресоа јужните делови на Туркије. Епицентрите на земјотресите се регистрирани во турската област Кахраманмараш.

И турските области Газиантеп, Шанлиурфа, Дијарбакир, Адана, Адијаман, Малатја, Османие, Хатај и Килис се тешко погодени од земјотресите. Во текот на денот имаше и голем број последователни потреси со помал интензитет.

Туркије прогласи седумдневна жалост поради разорните земјотреси што ја потресоа земјата.

Земјотресите се почувствуваа и во соседна Сирија, но и во Ирак, Либан, Египет и во други региони.

Во земјотресите кои силно ги потресоа и северните делови на Сирија, животот го загубија најмалку 2.530 лица, а 4.645 се повредени.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

„Мерцедес“ прегази пешак кај Цементара

Следно

Кој живее во стан изграден од 2014 навака, мирно да спие, вели Гаревски за опасноста од земјотреси

Latest from Blog