Уште колку нацисти држи Канада како угледни граѓани?

1 min read

Полскиот министер за образование и наука најави дека се преземаат мерки за можно испорачување на 98 годишниот нацист Јарослав Хунка  кој на седница на канадскиот парламент на која гостин беше Владимир Зеленски, беше поздравен со стоечки овации како „украински и канадски херој“.

„Со оглед на скандалозните случувања во канадскиот парламент со оддавањето почести за член на злосторничката нацистичка формација СС Галиција , преземав чекори за екстрадиција на ова лице на Полска“, обелодени Пшемислав Чарнек.

Истовремено, полскиот амбасадор во Канада Витолд Дзиелски побара луѓе како Хунка, не само да не учествуваат во јавниот живот туку и кривично да бидат гонети.

Се поставува прашањето како Хунка цели 70 години успевал да ја крие својата биографија и да стане „угледен граѓанин“ и уште колку луѓе со такво педигре вдомува Канада во која постои украинска дијаспора од 1,3 милиони луѓе.

„Славејќи доброволец во Вафен-СС како „херој“, канадската Либерална партија ја потврди долгогодишната политика со која Отава пречекуваше илјадници повоени нацистички СС ветерани“ вели Макс Блументал.

Тој потсетува и дека втората најмоќна политичарка во Канада, вице премиерката Кристија Фриланд, е внука на еден од главните украински пропагандисти на нацистичка Германија.

Пролетта 1943 година, Јарослав Хунка беше „гуштер“ во 14-та дивизија на Вафен-СС Галиција, кога таа дивизија ја посети архитектот на геноцидната политика на нацистичка Германија, Хајнрих Химлер. Откако го благослови формирањето на баталјонот, Химлер бил видно горд на Украинците кои доброволно се пријавија да го поддржат Третиот Рајх.  80 години подоцна, претседателот на канадскиот парламент, Ентони Рота, исто така гордо го поздрави Хунка.

Во специјален документарец „60 минути“ од 1997 година, се зборува за „Валканата тајна на Канада“.

Историчар се сеќава како Пјер Трудо (татко на Џастин Трудо) му признал дека неговата влада ги криела нацистичките злосторници и документира како украинските и балтичките имигранти добивале инстантно канадско државјанство „со покажување на тетоважа на СС“, што било доказ дека се антикомунисти.

„Инцидентот во секој случај не беше гаф. Пред да се слави Хунка, владата и војската на Канада им дадоа дипломатска поддршка на фашистичките хулигани кои се бореа да воспостават националистичка влада во Киев и ја надгледуваа обуката на современите украински воени формации отворено посветени на унапредувањето на нацистичката идеологија“, пишува Блументал.

Како требаше да биде поздравен Хунка:

Оставката на спикерот Ентони Рота:

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

Претставата „ЏИНче“ утре во театарот „Сенки и облаци“

Следно

Убиството во Кочани да се третира како последица на долгогодишно насилство и да се одреди највисока казна за сторителот, бара Националната мрежа против насилство

Latest from Blog