Унгарски хеликоптер со три лица се урна во Хрватска, пронајдени две тела

1 min read

Министерството за одбрана на Република Хрватска соопшти дека во потрагата по него тргнале хеликоптерот „ми-171 Ш“ од Дивуље и авионот „пилатус“ на хрватското воздухопловство

Унгарски хеликоптер се урнал кај местото Дрниш во Хрватска, објавуваат хрватските медиуми. Информацијата ја потврдил Јосип Брозичевиќ, функционер на Хрватската планинска спасувачка служба, кој посочил дека во хеликоптерот имало тројца членови на екипажот, а пронајдени се две тела.

Воен хеликоптер се урна денеска во реонот на селото Пакова во Шибеничко-книнската жупанија. Министерството за одбрана на Република Хрватска соопшти дека во потрага по него тргнале хеликоптерот „ми-171 Ш“ од Дивуље и авионот „пилатус“ на хрватското воздухопловство.

„Хеликоптерот е на унгарската армија. Се урнал, причината за падот сè уште не е позната. Имало тројца членови на екипажот. Пронајдени се две тела, по третото се трага. Пожарникарите, полицијата и ХГСС се на терен. Пријавата дојде кога се виде чад“,

рекол Брозичевиќ за „24 часа“.

Фото: Радио Дрниш

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Слушнати звуци при пребарувањето на подморницата што исчезна во туристичка експедиција до „Титаник“

Следно

Галатасарај можен противник на Струга во Лигата на шампиони

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството