Туркије: Децата во Кахраманмараш ги добија играчките од навивачите на Бешикташ

1 min read

КАХРАМАНМАРАШ (АА) – Играчките, кои навивачите на Бешикташ ги собраа на својот стадион, беа доставени на југот на Туркије и поделени на децата погодени од разорните земјотреси минатиот месец, јавува Анадолу.

Камион со играчки собрани како дел од кампањата на Бешикташ „Оваа играчка е за тебе пријателе“ пристигна во Кахраманмараш, епицентарот на двата разорни земјотреси од 6 февруари.

Играчките им беа поделени на децата сместени во шаторски камп што го постави Фудбалската академија на Бешикташ во спортски комплекс во областа Оникишубат.

Елгиз Нур Чеби Јавуз, ќерката на претседателот на Бешикташ, Ахмет Нур Чеби, и неколку функционери на клубот и нивните сопруги делеа играчки и дресови испратени до жртвите од земјотресот пред шаторот што служи како градинка.

Децата ги воодушеви и маскотата на популарниот турски цртан лик „Крал Шакир“.

Гизем Фидан, сопругата на менаџерот на Бешикташ, Фират Фидан, им подели играчки на најмалите, а особено трогателен момент беше нејзината средба со малото девојче кое седеше во шаторот, бидејќи поради повредите здобиени во земјотресот не можеше да ја дојде сама по нејзината играчка.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Бајден би бескрајно да помага, ама Американците не му даваат

Следно

Десетмина приведени во Шпанија поради ограбување на украинските бегалци

Latest from Blog