Струга против Жалгирис во квалификациите за Лигата на шампиони

1 min read

Македонскиот фудбалски првак Струга ќе игра против литвански Жалгирис во првото коло од квалификациите за пласман во Лигата на шампиони, одлучи денешната жрепка во седиштето на УЕФА во Нион.

Македонскиот шампион својот дебитантски натпревар во елитното европско клупско натпреварување ќе го игра во Вилнус на 11 или 12 јули, додека реваншот е по седум денови на домашен терен.

Поразениот тим ќе ги продолжи настапите во второто квалификациско коло во Лигата на конференции.

Фудбалерите на Струга ја завршија сезоната во Првата македонска фудбалска лига на лидерското место и првпат во клупската историја ја освоија шампионската титула.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ЕУ има за цел да ги заштити чувствителните технолошки информации од странски актери

Следно

Националната установа Џез оркестар до крајот на годината ќе се смести под Националната опера и балет

Latest from Blog