Шведско МНР: Шведска работи на тоа да не се повтори непочитувањето на Куранот

1 min read

ТОРОНТО (АА) – Шведскиот министер за надворешни работи Тобијас Билстром изјави дека неговата Влада се обидува да го смени законот за да спречи идни напади врз Куранот, нагласувајќи дека овие напади се ниски, пренесува Анадолу.

Според алжирското Министерство за надворешни работи, Тобијас Билстром телефонски разговарал со својот алжирски колега Ахмед Атаф.

За време на разговорот Билстром укажал на уставните ограничувања што ја ограничуваат можноста на неговата Влада да спречи такво однесување, изразувајќи длабоко жалење за таквите постапки.

„Работиме на тоа да не се повтори непочитувањето на Куранот“, рече тој.

Билстром, исто така, го информираше Атаф за иницијативата преземена од шведското Министерство за правда за процена на можноста за усвојување закон за одржување на јавниот ред за да се реши таквото неприфатливо однесување.

Минатата недела Салван Момика, 37-годишен ирачки бегалец кој живее во Шведска, го газеше и клоцаше Куранот, само неколку недели откако ги запали страниците од муслиманската света книга пред една џамија во Стокхолм.

Во јануари, Расмус Палудан, дански лидер на екстремната десница, запали копија од Куранот пред турската Амбасада во Стокхолм. Инцидентот предизвика бес и осуда низ исламскиот свет.

По овие инциденти во неколку градови во Либан се одржаа протести против Шведска. Амбасадорката на Шведска во земјата, Ен Дисмор, наводно ја напуштила земјата на планиран одмор.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

ВИДЕО: Меси постигна гол против 100-тиот клуб во кариерата

Следно

(ФОТО+ВИДЕО) Повеќе од 50 китови се насукаа и угинаа на брег во Австралија

Latest from Blog