Шпанскиот премиер Санчез повика на единство на НАТО за Газа слично на единството за Украина

1 min read

МАДРИД (АА) – Шпанскиот премиер Педро Санчез, говорејќи на самитот на НАТО, ги повика партнерите во Алијансата да го покажат истото „единство и доследност“ за Газа какво што демонстрираа за Украина, пренесува Анадолу.

„Не смееме да бидеме обвинети дека применуваме двојни стандарди што би ја ослабнале нашата поддршка за Украина. Напротив, бараме исто единство и доследност за Газа како што бараме во однос на руската инвазија на Украина“, им рече Санчез на колегите челници на држави и влади од земјите на НАТО на седницата на Атлантскиот совет одржана во Вашингтон, јави шпанскиот печат врз основа на извори од Кабинетот на премиерот.

Тој нагласи: „Важно е нашите граѓани да разберат дека имаме конзистентен политички став и дека нема двојни стандарди.“

„Ако му кажуваме на нашиот народ дека ја поддржуваме Украина затоа што го браниме меѓународното право, мора да го сториме истото тоа и за Газа. Ако бараме почитување на меѓународното право во Украина, тоа мора да го бараме и во Газа“.

Санчез присуствува на самитот на НАТО по повод неговата 75-годишнина, кој треба да заврши попладнево.

Израел е обвинет за воени злосторства во Газа пред меѓународните судови, како и од многу земји. Западните земји се обвинети за лицемерие поради продолжувањето на поддршката на израелската офанзива додека ги осудуваат наводните злосторства на Русија во Украина.

Деветмесечната офанзива на Израел однесе над 38.000 животи, а повредени се најмалку 88.000 Палестинци, додека неговата цврста блокада на испораката на храна, вода и друга помош резултираше со појава на глад низ Газа, истакнаа Обединетите нации и други меѓународни набљудувачи.

Израел, исто така, врши напади и на училиштата, болниците и храмовите за богослужба, сите цивилни објекти надвор од границите за напади според законите на војување.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.

Извор: Anadolu Agency (AA)

Претходно

Мицотакис и Ердоган согласни за мирна клима во билатералните односи

Следно

10 важни моменти за Туркије од Самитот на НАТО

Latest from Blog