САД бараат од Србија да ги повлече трупите од границата со Косово

1 min read

ВАШИНГТОН (АА) – Србија е среде спроведување на „невидено“ воено распоредување долж границата со Косово, објави Белата куќа повикувајќи го Белград да ги повлече своите сили, јавува Анадолу.

Портпаролот на Советот за национална безбедност, Џон Кирби, рече дека САД „го следат“ како што рече „големото воено распоредување на Србија долж границата со Косово“ кое се случува во текот на изминатата недела. Тоа вклучува напредна артилерија, тенкови и механизирана пешадиска единица, рече тој.

„Сметаме дека ова е многу дестабилизирачки развој на ситуацијата“, рече Кирби. „Ја повикуваме Србија да ги повлече тие сили од границата и да придонесе за намалување на температурата.“

САД работат со НАТО во врска со распоредувањето, и меѓународните мировни сили предводени од НАТО, познати како КФОР, ќе ги зголемат своите сили во северниот дел на Косово, рече Кирби.

„САД продолжуваат интензивно да работат со нашите европски партнери за да ги притиснат и Косово и Србија да се вратат на мирен дијалог преку воспоставениот формат помогнат од Европската Унија. Двете земји треба да ги исполнат своите постоечки обврски и да се вклучат во овој процес со добра волја“, нагласи Кирби.

„Двете земји, исто така, треба да избегнуваат преземање провокативни чекори кои само ја зголемуваат тензијата и го попречуваат напредокот во дијалогот, чекори како што ги гледаме со ова зголемување на српското акумулирање на границата“, додаде тој.

Во неделата дојде до судир во селото Бањска во северно Косово во близина на српската граница кога група вооружени Срби блокираа мост со два камиони. Престрелка избувна откако групата отвори оган врз полицијата, при што еден полицаец загина, а друг беше ранет.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Мицкоски на средба со претставници на Националниот демократски институт

Следно

Жестока караница меѓу Дон Карло и Винициус!

Latest from Blog