Пролетно време и денеска во Македонија

1 min read

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала, a во југозападните делови со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Минималната температура ќе биде во интервал од -6 до 0, а максималната ќе достигне од 14 до 20 степени.

Во Скопје ќе биде претежно сончево и топло со слаб ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до -3, а максималната ќе достигне до 16 степени.

Утре времето ќе биде сончево и топло со дневна температура која на повеќе места ќе биде над просекот за овој период од годината. Во понеделник ќе има преодно зголемување на облачноста со услови за слаб локален дожд и ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец. Од вторник повторно следува стабилно и потопло време.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Шешов за МИА: Објектите градени со дозвола се сеизмички сигурни – слаба алка се дивоградбите и доградбите

Следно

Туркије: Продолжува лекувањето на 1.392 повредени лица донесени во Истанбул од подрачјето на земјотресот

Latest from Blog